Sandały w góry - na co zwracać uwagę, wybierając sandały trekkingowe?
Letnia wyprawa w góry? Warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. W ciepłe, suche dni sprawdzą się sandały trekkingowe. Oczywiście nie możemy zapomnieć, że tego typu obuwie nie zastąpi solidnych, stabilnie trzymających kostkę butów trekkingowych, jednak może być doskonałą alternatywą dla nich na wybranych szlakach. Wszystkim amatorom górskich i pieszych wycieczek podpowiadamy, jak wybrać najlepsze sandały trekkingowe.
Czy sandały w góry to zawsze dobry pomysł?
Jak już wspomnieliśmy, sandały trekkingowe nie zastępują obuwia dedykowanego górskim wędrówkom w trudniejszym terenie, a więc zapewniającego odpowiednie podparcie dla stopy na skalistych szlakach czy stabilizację kostki minimalizującą ryzyko urazów i kontuzji. Jednak w wybranych sytuacjach tego typu buty sprawdzą się naprawdę świetnie.
Sandały trekkingowe, czasem określane jako turystyczne, to istotne wyposażenie każdego miłośnika pieszych wycieczek i kontaktu z przyrodą. Sandały zapewniają swobodę, komfort, są przewiewne i wspomagają odpoczynek stóp. Wystarczy spojrzeć na dowolnie wybrany model proponowany przez renomowaną, amerykańską markę KEEN, jak męskie sandały KEEN CLEARWATER CNX 1022962. Podczas wędrówek w upalne, słoneczne dni sandały bywają więc niezastąpione. Zawsze jednak musimy wziąć pod uwagę właśnie warunki pogodowe (pewność aury to podstawa) oraz warunki panujące na trasie naszej wędrówki. Dobrą opcją jest zabieranie ze sobą sandałów jako drugiej pary butów, które możemy założyć w sprzyjających okolicznościach.
Kiedy przydadzą się sandały turystyczne?
Wiemy już, że sandały trekkingowe to dobra alternatywa dla masywnych butów trekkingowych, czy tzw. podejściówek. W jakich więc warunkach możemy sięgnąć po sandały? Oto kilka typowych sytuacji:
-
na asfaltowych oraz dobrze utwardzonych odcinkach drogi ważne, aby nawierzchnia była na tyle gładka, aby ryzyko urazu stopy, czy skręcenia kostki zostało zminimalizowane,
-
na łatwiejszych technicznie szlakach,
-
na piasku, trawie, drobnym żwirze, pod warunkiem, że szlak będzie łatwy do pokonania,
-
podczas przepraw przez strumyki, potoki, rzeczki - tutaj świetnie sprawdzą się np. damskie sandały KEEN SOLR SANDAL 1022452, które są przeznaczone również do aktywności w wodzie,
-
na biwaku lub w schronisku - podczas odpoczynku na trasie wycieczki nasze stopy z pewnością docenią chwile wytchnienia od masywniejszego obuwia trekkingowego. Dodatkowo sandały, zwłaszcza te mniej zabudowane i szybkoschnące mogą posłużyć, jako buty pod prysznic. Sprawdź damskie sandały KEEN CLEARWATER CNX 1020662, które przeznaczone są zarówno do codziennego użytkowania, jak i do wody.
Jak widać, okoliczności dla założenia sandałów trekkingowych nie brakuje. Ważne jednak, aby ten typ obuwia traktowany był jako obuwie zamienne dla butów trekkingowych, po które sięgamy jedynie w odpowiednich warunkach.
Sandały trekkingowe - te 8 parametrów weź pod uwagę:
Jakie sandały trekkingowe sprawdzą się najlepiej na szlaku? Zanim wybierzemy konkretny model o typowo górskim przeznaczeniu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.
Bieżnik
Wyrazisty bieżnik to podstawa. Na zróżnicowanym górskim podłożu czeka nas piach, kamienie i błoto, dlatego sandały przeznaczone na tego typu wędrówki powinny posiadać bieżnik zbliżony do tego, w jaki wyposażone są typowe buty trekkingowe z wysoką cholewką.
Twardość i antypoślizgowość podeszwy
Ten element sandałów należy dopasować do wybieranych przez nas szlaków, a dokładnie warunków na nich panujących. Na polnych dróżkach i ścieżkach sprawdzą się bardziej miękkie podeszwy, z kolei odcinki trasy bardziej wyboiste z licznymi twardymi skałami wymagać będą butów o twardszej podeszwie, która to zapewni nam zdecydowanie więcej komfortu. Wybierając sandały turystyczne, upewnijmy się, że ich podeszwa ma właściwości antypoślizgowe, jak w większości modeli KEEN, np. W męskich sandałach KEEN CLEARWATER CNX 1008660.
Profil podeszwy
Tutaj ogólna wskazówka mówi, że lepiej omijać buty z nienaturalnie płaskim profilem - na dłuższych trasach w tego typu obuwiu będzie nam po prostu niewygodnie. Ważne, aby dopasować profil podeszwy sandałów do budowy naszych stóp.
Amortyzacja
Na górskie wyprawy z pewnością warto wybrać sandały z podeszwą o właściwościach amortyzujących (również w większości modeli sandałów trekkingowych KEEN). Tutaj niskoprofilowa, lekka konstrukcja w połączeniu z zastosowaniem w podeszwie amortyzującej pianki i usztywnieniem śródstopia daje najlepszy efekt zarówno amortyzacji, jak i stabilizacji stopy.
Wodoodporność
Sandały trekkingowe powinny być wodoodporne. Taka cecha zwiększa możliwości wykorzystania butów w różnych warunkach. Przejście przez strumyk czy rzeczkę nie będzie stanowiło dla nas problemu. Sandały wykonane z syntetycznych materiałów najczęściej są odporne na działanie wody. Te wykonane ze skóry naturalnej będą z kolei wymagały impregnacji.
Antybakteryjne wykończenie
Anatomiczna wkładka z właściwościami antybakteryjnymi i pochłaniającymi wilgoć, jak ta, w którą wyposażono wszystkie modele sandałów trekkingowych marki KEEN, w tym wykonane z naturalnej skóry męskie sandały KEEN CLEARWATER CNX 1013107, to niezawodny sposób na walkę z brzydkimi zapachami i zwalczanie bakterii oraz innych drobnoustrojów. Jak wiadomo, organizmy te lubią "zamieszkiwać" wnętrza wszystkich rodzajów butów, a zwłaszcza sandałów, w których chodzimy bez skarpetek.
System mocowania
Sandały w góry powinny posiadać wygodny system zapinania, najlepiej elastycznym ściągaczem ze stoperem (to fantastyczny patent marki KEEN), połączonym ewentualnie z regulowanym paskiem na rzep, pozwalającym na dopasowanie się obuwia do kształtu stopy. Sandały nie powinny być zbyt luźne, ale i nie za ciasne. W każdym przypadku będzie to generowało dyskomfort, a nawet narażało nas na kontuzję.
Sandały zabudowane czy klasyczne?
Klasyczne sandały turystyczne są lekkie, przewiewne i wygodne, jednak na górskich szlakach zdecydowanie lepiej spisują się sandały trekkingowe pełne (chodzi o zabudowany przód). Tutaj najistotniejszym elementem jest zabezpieczenie palców. Wybierając sandały, warto sięgnąć po specjalne rozwiązania, jak system Toe Protection, który zabezpiecza nosek specjalną gumą, by właśnie chronić palce.
Jakie sandały trekkingowe wybrać?
Jak widać, wybór sandałów na górskie wędrówki wcale nie musi być trudny. Wystarczy kierować się konkretnymi parametrami, aby zaopatrzyć się w buty, które będą wygodne, solidne, a przede wszystkim zapewniające naszym stopom bezpieczeństwo na szlaku.