Ładny, ale tani. Na pewno chińska podróbka
Można odnieść wrażenie, że ponad 200 letni wynalazek jakim jest rower, w ciągu ostatnich lat przeżywa swoją drugą młodość. Zakorkowane ulice wielkich miast, wzrost ekologicznej świadomości, przywiązywanie większej wagi do zdrowia psychicznego i fizycznego. Brak możliwości podróżowania podczas pandemii czy ostatecznie rosnące ceny paliw. To wszystko sprawia, że rower stał się nam dużo bliższy i ponownie wraca do łask. W dwóch słowach: komfort i bezpieczeństwo. Na to zwracamy szczególną uwagę. Produktem który spełnia te obydwa założenia i jednoznacznie kojarzy się z rowerem jest – kask.
To właśnie jemu poświęcamy dzisiejszy wpis. Dlaczego warto, a nawet trzeba go mieć i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Jak pokazują badania, kask zmniejsza ryzyko urazu głowy o 48%, a bardzo ciężkich urazów nawet o 60%. Warto zatem pamiętać o kasku podczas każdej przejażdżki rowerem. Konsekwencje jakie niesie za sobą pęknięcie czaszki czy wstrząs mózgu mogą być opłakane w skutkach. Udowodniono również, że już samo posiadanie kasku na głowie, daje psychologiczne poczucie bezpieczeństwa. Wpływa to z kolei na podejmowanie decyzji i precyzję samych ruchów. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza na ulicach zakorkowanych miast. Jak widzisz, kask należy do najważniejszych akcesoriów rowerowych.
1. Ładny, ale tani. Na pewno chińska podróbka
Cena i wygląd. To niestety dwa najczęstsze kryteria którymi kierujemy się chociażby przy wyborze kasku. To błędne myślenie, kask przede wszystkim powinien być wygodny i bezpieczny. Na szczęście, okazuje się, że wygodne i bezpieczne kaski nie muszą być drogie. Co więcej, są też ładne.
Na rynku istnieje wiele rodzajów kasków. W naszym sklepie, stawiamy na uniwersalne rozwiązania, z których zadowolony będzie zarówno początkujący jak i bardziej doświadczony rowerzysta. Cena kasku wynika najczęściej z rodzaju zastosowanych technologii. Najbardziej popularną z nich jest technologia In-Mold, która w wielkim skrócie, polega na odlewaniu ciśnieniowym. Warstwy zewnętrze wykonane ze specjalnej pianki, są ze sobą ściśle połączone. Dzięki temu, kask jest lekki, mocny, odporny na temperatury i bardziej wytrzymały.
Co do wytrzymałości. Ważną sprawą, którą należy wziąć sobie do serca jest fakt, że jeżeli nieszczęśliwie zdarzy Ci się upadek na rowerze i Twój kask ulegnie uszkodzeniu (pęknięciu), traci on swoje właściwości i nie nadaje się już do użytku.
2. Atest jest tu normą !
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na atesty. Zgodność z dyrektywami i spełnianie restrykcyjnych norm, to absolutne minimum jakie musi spełniać bezpieczny kask rowery. Co za tym idzie, niezależnie czy będzie to tani kask rowery czy dużo droższy, jeżeli obydwa spełniają normy, są tak samo bezpiecznie. Różnice w cenie wynikają zazwyczaj ze sposobu wykonania i wykończenia poszczególnych elementów.
3. Waga na wagę złota
Dobry kask rowerowy nie powinien przeszkadzać i być jak najmniej wyczuwalny na głowie. Podczas długich wypadów za miasto czy intensywniejszych treningów, ciężki kask może być uciążliwy. Dyskomfort spowodowany uciskiem spowoduje, że każdy kolejny kilometr nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Waga poniżej 300g będzie \ satysfakcjonująca i nie przysporzy problemów, nawet podczas kilkugodzinnych wojaży.
4. Chłodna głowa w każdym momencie
Rosnąca temperatura powoduje nadmierne pocenie, tym bardziej podczas aktywności fizycznej. Większość z nas wsiada na rower właśnie w okresie letnim. Aby zachować chłodną głowę dosłownie i w przenośni, wykorzystuje się pędu powietrza, które doskonale spełnia tę funkcję.
Warto zatem przy wyborze kasku, zwrócić uwagę na ilość otworów wentylacyjnych. Im więcej, tym lepsza będzie cyrkulacja powietrza. Przyjemny chłód znacząco podniesie komfort jazdy i trzeźwość myślenia w upalne dni.
Dodatkowym plusem może okazać się siateczka przeciw owadom. Umieszczana jest we frontowych otworach wentylacyjnych. Pozwoli uniknąć dostania się małych owadów do środku i uchroni np. przed użądleniem.
5. Rozmiar jednak ma znacznie
W zasadzie wszystkie kaski posiadają przedział rozmiarowy, na który należy zwracać szczególną uwagę przed ostatecznym zakupem. Odpowiednio dopasowany kask to wygoda i bezpieczeństwo, a to przecież główne założenia dla których powstał. Rozmiar opisywany jest z reguły za pomocą centymetrów, określających obwód głowy (np. 55-59 cm)
Jak prawidłowo wykonać taki pomiar ?
To proste. Jedyne narzędzie jakiego będziemy potrzebować to elastyczna miarka (np. centymetr krawiecki). Mierzymy obwód głowy, około 2 cm nad linią brwi i z tyłu w najszerszym jej punkcie. Zalecamy wykonanie kilku pomiarów i wybranie największego.
Otrzymany wynik jest obwodem głowy, na podstawie którego możemy wybrać dany rozmiar. Pamiętaj, że podczas przymierzania kasku, należy zwrócić uwagę, czy aby na pewno nic nas nie uwiera w głowę. Kask musi być całkowicie komfortowy.
Co jeżeli mój pomiar wychodzi pomiędzy ?
W takiej sytuacji lepiej wybrać ten większy. Warto wiedzieć, że podczas wysiłku fizycznego, szczególnie w ciepłe dni nasze ciało lekko puchnie, głowa również.
Jeżeli zakup został dokonany w sklepie internetowym i okazało się, że rozmiar kasku jest nieodpowiedni, przysługuje Ci prawo do zwrotu produktu. W naszym sklepie masz na to aż 30 dni !
6. Personalizacja przez regulację
Obecnie, większość kasków kolarskich na rynku oferuje możliwość regulacji obwodu i precyzyjnego dopasowania do głowy, dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów. To bardzo istotny element wyposażenia każdego kasku. Wykorzystaj pokrętło umieszczone z tyłu kasku oraz wyreguluj paski podbródkowe.
Regulacja może okazać się pomocna również zimą, Kiedy w chłodniejsze dni zechcemy ubrać pod kask czapkę. Lekka zmiana obwodu głowy będzie nieunikniona.
Jak prawidłowo wyregulować paski w kasku?
Tutaj również obowiązuje prosta zasada. Muszą przylegać do skóry, ale nie powinny powodować dyskomfortu. Paski muszą zbiegać się tuż pod uszami. Nie mogą nachodzić na uszy, czy wisieć luźno pod nimi. Z kolei paski umieszczone pod brodą jak i sama klamra powinny być ciasno zapięte, ale nie na tyle aby powodowały obtarć i efektu podduszania. No i najważniejsze, kask podczas jazdy powinien być zawsze zapięty!
Jeżeli jesteśmy już przy paskach w kasku. Mamy dla Was istotną wskazówkę, o której mało kto wspomina. Zakładając okulary przeciwsłoneczne, pamiętaj aby nakładać je na paski regulujące kask, a nie pod nie. Powód jest banalny. W momencie upadku, okulary swobodnie zsuną się z głowy, zmniejszając ryzyko urazu oczu.
Źródło: Instagram, @bbike_wyprawy
7. Świeżo i przyjemnie
Coraz więcej producentów np. 4F czy Hi-Tec stawia na lepsze materiały z jakich wykonana jest wyściółka wewnątrz kasku. Jeżeli jesteś namiętnym fanem dwóch kółek, z pewnością poczujesz różnicę między słabej jakości gąbką a tą lepszą. Warto dodać, że materiały wyższej jakości nie tylko dają przyjemniejsze odczucie miękkości, ale również charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi. Taką antyalergiczną wyściółkę, odczepianą na rzepy bez obaw możesz wyprać i ponownie zamocować wewnątrz kasku. Nie straci ona szybko swoich właściwości, bądź spokojny.
8. To są właśnie te detale
Jeżeli kask spełnia wszystkie nasze wytyczne i jest dobrze dopasowany, na koniec możemy zwrócić uwagę na dodatki. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście odczepiany daszek jak w modelu HI-TEC RADVIK SKJORD, chroniący nasze oczy przed słońcem.
W niektórych modelach, jak H4L22-KSR002 od marki 4F, tył kasku wyposażono w lampkę LED emitującą czerwone światło, co znacząco zwiększa widoczność rowerzysty po zmroku. Należy jednak pamiętać, że sama lampka umieszczona na kasku nie jest wystarczająca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sam rower musi być również wyposażony w odpowiednie oświetlenie.
Przydatną wskazówką, szczególnie dla Pań, będzie zwrócenie uwagi, czy włosy spięte w kucyk zmieszczą się w otworach z tyłu kasku. Niektórzy producenci kasków umieszczają specjalnie profilowane otwory ułatwiające umieszczenie w nich długich włosów.
Summa summarum
Podsumowując, przede wszystkim musi być bezpieczny i wygodny. W drugiej kolejności ładny i tani. Mamy nadzieję, że pierwszym dodatkiem do Twojego roweru będzie właśnie kask, dopiero później koszulka rowerowa, spodenki kolarskie czy rękawiczki rowerowe.
Zadbaj o bezpieczeństwo i komfort, niezależnie czy jedziesz do pracy, na obiad rodzinny czy weekendowy wypad rowerowy ze znajomymi. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł nieco rozjaśnił Ci temat kasków rowerowych i podczas wyboru swojego najważniejszego gadżetu rowerowego, wykorzystasz tę wiedzę, a jedynym mankamentem pozostanie tylko wybór tego ładniejszego.
W kolejnych wpisach postaramy się nakreślić walory pozostałych akcesoriów sportowych na które warto zwrócić uwagę. Tymczasem, szerokiej drogi!